Psychoterapia

Czasami problemy, z którymi człowiek zmaga się w życiu, osiągają takie nasilenie, że potrzebna jest pomoc specjalisty. Jeżeli poziom niezadowolenia z pracy, związków i relacji towarzyskich trwa długo i wydaje się niemożliwy do zmiany we własnym zakresie, to znak, że warto skonsultować się z psychoterapeutą.

Psychoterapia jest formą leczenia przez rozmowę, która ma na celu trwałą zmianę funkcjonowania w różnych obszarach życia i poprawę samopoczucia.

Oferujemy psychoterapię psychodynamiczną, która opiera się na założeniu o znaczącej roli nieświadomości w życiu człowieka. Głównym narzędziem pracy terapeuty jest omawianie przeniesienia w relacji.

 

Ważne pojęcia (za: Gabbard, 2009):

 

Nieświadomość

Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na założeniu, że znaczna część życia psychicznego człowieka jest nieświadoma, czyli niedostępna samodzielnej analizie i kontroli. O istnieniu nieświadomości można wnioskować na podstawie objawów (np. niepokój, kłopoty ze snem, smutek, brak energii, lęki) i snów, czy sposobów budowania relacji z innymi osobami. W terapii odkrywamy treści pochodzące z nieświadomości pacjenta, co powoduje zmiany w funkcjonowaniu.

 

Przeszłość

Doświadczenia niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa mają wpływ na kształtowanie się dorosłej osobowości. Wracanie do wspomnień pozwala na odkrywanie związków pomiędzy bieżącymi problemami a historią życia.

 

Przeniesienie

W wyniku regularnych spotkań w gabinecie pomiędzy terapeutą a pacjentem tworzy się relacja, na podstawie której terapeuta może wnioskować o życiu psychicznym pacjenta. Przeniesienie to nieświadomy proces, w którym pacjent “przenosi” na terapeutę uczucia, pragnienia, oczekiwania, których w przeszłości doświadczał wobec znaczących osób. W trakcie trwania terapii jest to omawiane na bieżąco i służy zmianie sposobu budowania relacji w przyszłości.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Czytaj więcej...