Czasami problemy, z którymi człowiek zmaga się w życiu, osiągają takie nasilenie, że potrzebna jest pomoc specjalisty. Jeżeli poziom niezadowolenia z pracy, związków i relacji towarzyskich trwa długo i wydaje się niemożliwy do zmiany we własnym zakresie, to znak, że warto skonsultować się z psychoterapeutą.
Psychoterapia jest formą leczenia przez rozmowę, która ma na celu trwałą zmianę funkcjonowania w różnych obszarach życia i poprawę samopoczucia.
Oferujemy psychoterapię psychodynamiczną, która opiera się na założeniu o znaczącej roli nieświadomości w życiu człowieka. Głównym narzędziem pracy terapeuty jest omawianie przeniesienia w relacji.
Ważne pojęcia (za: Gabbard, 2009):
Nieświadomość
Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na założeniu, że znaczna część życia psychicznego człowieka jest nieświadoma, czyli niedostępna samodzielnej analizie i kontroli. O istnieniu nieświadomości można wnioskować na podstawie objawów (np. niepokój, kłopoty ze snem, smutek, brak energii, lęki) i snów, czy sposobów budowania relacji z innymi osobami. W terapii odkrywamy treści pochodzące z nieświadomości pacjenta, co powoduje zmiany w funkcjonowaniu.
Przeszłość
Doświadczenia niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa mają wpływ na kształtowanie się dorosłej osobowości. Wracanie do wspomnień pozwala na odkrywanie związków pomiędzy bieżącymi problemami a historią życia.
Przeniesienie
W wyniku regularnych spotkań w gabinecie pomiędzy terapeutą a pacjentem tworzy się relacja, na podstawie której terapeuta może wnioskować o życiu psychicznym pacjenta. Przeniesienie to nieświadomy proces, w którym pacjent “przenosi” na terapeutę uczucia, pragnienia, oczekiwania, których w przeszłości doświadczał wobec znaczących osób. W trakcie trwania terapii jest to omawiane na bieżąco i służy zmianie sposobu budowania relacji w przyszłości.